Kurumsal

Başkanlar

Namık AYAS

1909 yılında dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Konya’da tamamlamış, ardından İstanbul öğretmen okulunda tahsilini yapıp eğitim camiasına katıldı. Gazeteciliğe öğretmenlik yaptığı yıllarda başlamış, Okullarda “Duvar” gazetesi çıkartmış, öğrencilerin hem yazmalarını ve hem de okumalarını teşvik etmiştir. Babalık ve resimli Zaman gazetelerinde yazıları yayınlanmıştır. İstanbul’da yayınlanan Serveti Fünun ile Ankara’da yayınlanan ülkü Dergilerinde yazıları çıkmıştır. Daha sonra Ekokon, ardından da Selçuk gazetesine katıldı. İstanbul’da yayınlanan Tanin, Vatan ve Son Havadis Gazetelerinin Konya Muhabirliğini yapmıştır. 1949’dan itibaren de Yeni Konya’da yazmaya başlamıştır. 1946 yılında İstanbul Gazeteciler cemiyetinin kurulmasından sonra harekete geçip, 1950 yılında Konya Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluş çalışmalarını tamamlamış ve ilk başkanı olmuş, bu görevi 10 yıl sürdürmüştür. 1958’de öğretmenlikten emekli oldu. Yeni Konya’da Genel Yayın Yazı İşleri Müdürlüğüne getirildi. Konya’da öğretmen ve öğrencilere hitap eden “ileri” isimli bir de gazete çıkardı. Konya’da yavru-kurt ve izci Teşkilatının da ilk kurucusu olmuş, yıllarca bu kuruluşun başkanlığını yapmıştır. 1960’da İstanbul’a giderek öğretmenliğe döndü. 1974’de yaş haddinden emekli olunca bir ara Konya’ya dönüp yazılarına devam etti. 18 Ağustos 2001 tarihinde 92 yaşında İstanbul’da vefat etti.


Mehdi HALICI

10 Nisan 1927 tarihinde Konya’da doğdu. Konya Lisesi’nden sonra gittiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1950 yılında mezun oldu. 1958 yılında Hukuk doktoru oldu. Fransa’da öğrenciliği sürecinde Fransa devletinin Cezayir’e karşı yürüttüğü işgale karşı mücadele etti. 1958’de Norveç’e giderek kooperatifçilik ihtisası yaptı.Lise son sınıfında öğrenciyken Muammer Yüzbaşıoğlu ile birlikte Konya’da Babalık Sanat ve Kültür Dergisi’ni yayınladı. 1951 yılında Lütfi Hodoğlu ile Bizim Şehir adlı haftalık gazeteyi çıkardı. 1987 yılında da Mehmet Köse ile Haftalık Görüş gazetesini yayınladı.

1961-64 yılları arasında Konya Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığını yaptı. 1959-1980 yılları arasında Türk Dil Kurumu üyeliğinde bulundu. 1962 yılında Millet Partisi, 1968’de de SDHP Konya il başkanlığı görevlerini üstlendi. Cumhuriyet, Gündem, Yeni Meram ve Yeni Konya Gazetelerinde yazıları yayınlandı. 2008 yılında vefat etti.


Ziya TANRIKULU


Adil GÜCÜYENER


Selahattin ALPAY


İbrahim SUR

1950 yılında Konya’da dünyaya geldi. Baba mesleği gazeteciliğe Karatay Lisesinde öğrencilik yıllarında başladı. Selçuk Eğitim Enstitüsünü bitirerek Edebiyat Öğretmeni oldu. Ancak, Öğretmenlik mesleğini yapmadı ve gazeteciliğe devam etti. Yeni Konya, Konya’nın Sesi, Türkiye’de Yarın, Konya Postası, Anadolu Manşet ve Yeni Meram Gazetelerinde çalıştı. Uzun süre Milliyet Gazetesi Konya temsilciliği görevini sürdürdü. Anadolu Ajansı’nda görev yaptı. TSYD (Türkiye Spor Yazarları Derneği) Üyesi idi. 28 Aralık 2006’da kalp krizi geçirerek vefat etti. Kabri Uluırmak Mezarlığındadır.


Hanefi AYTEKİN

1929 yılında Akören’e bağlı Çatören köyünde doğdu. Özden Teknik Tarım Okulu’ndan 1946-1947 döneminde mezun oldu. Askerlik dönüşünde Konya Valiliği’nde kamu görevine başladı. İl Basın Müşavirliği ve İl Genel Meclisi İdare Müdürlüğü görevlerinde buldundu. 1982'de emekli oldu. Konya Gazeteciler Cemiyeti’nde Başkanlık yaptı. Yeni Meram ve Yeni Konya başta olmak üzere Konya Mahalli Basınında araştırma, inceleme yazı ve makaleleri yayınlandı. Cumhurbaşkanlığı Onur Plaketi, Mehmetçik Vakfı altın madalyası ve Konya Garnizon Komutanlığı şilti ile ödüllendirildi. Meram’da yaptırdığı Hanefi Aytekin İlköğretim Okulu ile eğitme katkıda bulundu.


A. Rıdvan BÜLBÜL

Konya’nın Doğanbey Beldesinde doğdu. Ankara Basın-Yayın Yüksek Okulunun Gazetecilik-Halkla İlişkiler ile Radyo- Televizyon ve Sinema Bölümlerinden derece ile mezun oldu. Kurucusu olduğu Konya Gazeteciler Cemiyetinin Başkanlığını 18 yıl kesintisiz sürdürdü. Bir dönem “Sabah” adlı günlük bir gazete de çıkardı. Değişik yayın organlarında Genel Yayın Yönetmenliği, Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü, Köşe Yazarlığı yaptı. Yaygın Basından kimi yayın organlarının Konya Temsilciliği görevini yürüttü, TRT ‘de Muhabir ve Genel Müdür Danışmanlığı, Anadolu Ajansında Muhabir, Bölge Müdürlüğü, Genel Müdür Danışmanlığı, Türk Haberler Ajansında Bölge Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Basın Şeref Kartı sahibidir. Kamu İktisadi Kuruluşlarından Botaş’da (iki dönem) ve Devlet Malzeme Ofisinde yönetim Kurulu Üyelikleri görevinde bulundu. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde 13 yıl süreyle Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Radyo-TV dallarında çeşitli dersler verdi. İletişim Konusunda 7, yazılı anlatım 8 ve 5 şiir kitabı yayımlandı.


Uğur ÖZTEKE


Sefa ÖZDEMİR

1967 Sarayönü Özkent köyünde doğdu. İlkokulu Özkent köyünde, ortaokulu Sarayönü’nde okudu. 1990 yılında Konya Postasında gazeteciliğe başladı. Konya Postası yazı işleri müdürlüğü yaptı. 2002 -2012 yıllarında 4 dönem Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevinde bulundu. Sarı Basın kartları komisyonunda bir dönem görev aldı. 2 dönem Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Halen Konya TV Genel Koordinatörlüğü görevinde bulunmakta.