Haberler

Vekillerden basına destek

Vekillerden basına destek

Vekillerden basına destek

Vekillerden basına destek

 

Yerel basının sorunlarını Ankara’ya taşıyan Konya basını, AK Parti Konya Milletvekillerini ziyaret etti. Yerel basının önemli olduğunun vurgulandığı ziyarette, yerel basının sorunlarının takipçisi olunacağının sözü alındı 

Anadolu basınının sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ye aktarmak adına Ankara’ya çıkarma yapan Konya basını, AK Parti Konya Milletvekilleriyle bir araya geldi. Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Yenigün Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan, Yeni Meram Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ömer Sarıkulak, Hakimiyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Yusuf Gürbüz, Konya’nın Sesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Celalettin Boyalı, Merhaba Gazetesi İmtiyaz Sahibi Halid Şen,  Takip Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mustafa Kavaf, Memleket Gazetesi İmtiyaz Sahibi Adem Alemdar, Anadolu’da Bugün Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Baydar, Yeni Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Lokman Koyuncuoğlu, Pusula Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Uğur Özteke, Yeni Konya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Özkan, Konya Postası Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Zekeriya Sağlık, Kon TV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy, KTV Genel Müdürü Mehmet Yaşa’nın bulunduğu heyet, AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek’in ev sahipliğinde sorunlarını Meclis’e taşıyarak milletvekillerinden destek istedi. Görüşmede AK Parti Konya Milletvekilleri Halil Etyemez, Orhan Erdem ve Gülay Samancı da hazır bulundu. Ayrıca heyet, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta’yı da AK Parti Genel Merkezi’nde ziyaret ederek, yerel basının sorunları aktarıldı.

 

SORUNLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

Ziyaretlerde heyet adına konuşan Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Sefa Özdemir, yerel basının önemli sorunları olduğunu, bu sorunların çözümü için Konya Milletvekillerinden destek beklediklerini söyledi. Özellikle Yargı Paketi içerisinde yer alması gündeme gelen İcra İflas Kanunu’nun yerel basına büyük darbe vuracağını belirten Özdemir, şunları kaydetti, “İcra İflas Kanunu ilk pakette yer almadı. Ama arkasından gelecek paketlerde yer almasıyla ilgili endişelerimiz var. Biz bu konuda çalışmalarımız yaptık. Hem Adalet Bakanımıza hem de bürokrasiye bu konuda gerekli çalışmalarımızı ilettik. Bu ilanların gazeteye verildiği zaman neler kazandığı ve geri dönüşümüyle ilgili her şeyi bu raporda açıkladık. 2002 yılından önceki hükümet döneminde çıkartılan ihale kanunuyla ciddi bir darbe almıştık. Resmi ilanların neredeyse 3’te 1 oranında düşecek şekilde bir sıkıntı yaşamıştık. 2002’de AK Parti’nin iktidara gelmesiyle yapılan çalışmalarla, bizim de beklentimizin üstünde, ilanların yayınlanması noktasında hemen hemen 2 katına çıkan bir değişiklikler oldu. Bu noktada büyük kazanım sağladık. Ama 2006’dan itibaren yavaş yavaş sıkıntı yaşamaya başladık. Ekonomik sorunların yaşandığı son dönemde, o dönemdeki kazanımlarımızın da altına inmeye başladık. 15 Temmuz sürecinden sonra ihalelerin doğru yerlere gitmesi amacıyla Valiliklere ihalelerde doğrudan alım noktasında talimatlar verildi. O dönem bu haklı bir gerekçeydi ama o dönem aşılmasına rağmen bürokrasi bu durumu alışkanlık haline getirdi. Önümüzdeki dönemde ilgili icra iflasla ilgili verdiğiniz desteğe teşekkür ediyoruz. Yasası olmadığı için internet mecrasında tehditler, şantajlar yapılmaya başlandı. Yasal düzenlemenin biran önce yapılması lazım. Bu konuda biz destek olacağımızı söyledik. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Resmi ilanların yayınları noktasında destek olmanızı bekliyoruz. Özellikle ihalelerin yayınlaması noktasında Valiliklere bir yazı gönderilebilir.”

 

SORUNLARIN TAKİPÇİSİYİZ

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Konya basınını Ankara’da ağırlamaktan dolayı oldukça memnun olduklarını söyledi. Konya basınını birlik ve beraberlik içinde görmekten dolayı oldukça mutlu olduklarını dile getiren Etyemez, “Yeni dönemde inşallah sizler de bir başlangıç yapmış oldunuz. Birlikte çalışma zeminini oluşturacak bir adım. Sorunlarla ilgili bizlere de önerileriniz, tespitleriniz gelmişti. Biz de milletvekilleri olarak birlik içerisinde, uyum içerisinde çalışıyoruz. İhtilaf yaşamadan birlikte çalışma zeminimiz var. Basınla da bu zemini devam ettirirsek daha güzel hizmetler yapmaya devam edeceğiz. Basın da aslında kamu hizmeti görüyor. Basının da güçlü olması, daha güçlü bir geleceğin inşası açısından önemli. Biz de bu sorunlar noktasında sizlerin yanında olacağız” diye konuştu.

 

KONYA BASINI İLKELİDİR

Konya’nın birliktelikleriyle örnek olan bir şehir olduğunu vurgulayan AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem de, Konya basının bu birlikteliğinin devam etmesi gerektiğini söyledi. “İnşallah bu güç birliğinden güzel sonuçlar çıkacaktır” diyen Erdem, “Basın 4. güçtür. Kimse bunu inkar edemez. Ve biz sizlerden çok faydalanıyoruz. Sorunları hep birlikte çözmeye çalışıyoruz. Hedefimiz aynı. Taleplerinizi sonuna kadar takip edeceğiz. Konya basını çok ilkeli ve her biriniz çok değerlisiniz” şeklinde konuştu.

HEPİMİZ KONYA İÇİN ÇIRPINIYORUZ

AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı ise, “Bugün sizleri Meclis’te ağırlamaktan memnun olduk. Bu birliktelik her zaman daim olsun. Basın oldukça kıymetli. Konya için oldukça önemli. Sizlerin her birinizin yereldeki sorunları aktarılması noktasında önemli bir iş yapıyorsunuz. Hepimiz Konya için çırpınıyoruz. Konya’nın temel dinamiklerinden bir tanesisiniz. İnşallah daha güzel hizmetleri Konya’ya kazandırmayı Allah nasip etsin” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, milletvekillerine yerel basının sorunlarına ilişkin bir dosya sundu.

 

 

Haberler